Uudisvoog:

Tagasi

Norra kogemus: unikaalne robotladu saab hakkama ka erinevat temperatuuri vajavate toidukaupade säilitamisega

Allikas: Äri-IT Sügis 2024

Autor: Gerli Ramler

 

AutoStore’i lahendus aitab hoida kokku ruumi ja vähendada ka muid kulusid.

Norra kogemus: unikaalne robotladu AutoStore saab hakkama ka erinevat temperatuuri vajavate toidukaupade säilitamisega

Toodete ladustamise maailmas on pikka aega kasutatud klassikalisi riiuleid, mille vahel liiguvad töötajad kas jalgsi või mõne masinaga. Kui saalist on midagi vaja, võetakse toode sealt käsitsi. Sellise lao oluline miinus on asjaolu, et seesugune ladu võtab palju ruumi. Baltikumi suurima kaubandustehnoloogiafirma StrongPoint Eesti haru võtmekliendihaldur Anton Martšenko selgitab, kuidas StrongPoint on Norras Haugesund Storehousingu jaoks paigaldanud omapärase AutoStore’i lahenduse, mis aitab hoida kokku ruumi ja vähendada ka muid kulusid.

AutoStore’i lao puhul on tegemist ühe suure kastide võrgustikuga, kus kastid on asetatud üksteise kõrvale, alla ja peale ning nende vahel jooksevad rööpad. Mööda rööpaid liiguvad robotid, mis toovad kasti käskluse peale pakkimispunkti. Mõistagi on sellise lahenduse suurim eelis ruumi kokkuhoid, kuna riiulite vahele ei ole vaja jätta inimeste liikumisala või suurte tõstukite jaoks kohta. Keskeltläbi võtab üks AutoStore’i ladu neli korda vähem ruumi kui sama palju mahutav traditsiooniline ladu,“ sõnab Martšenko.

 

Mikrojaotuskeskused toovad laod linna südamesse

Tänapäevane maailm on urbaniseerunud. See tähendab, et 55% maailma inimestest elab linnades, mis on oluline muutus võrreldes 1950. aastaga, kui sama näitaja oli 30% juures. See omakorda tähendab, et traditsioonilised laomudelid on muutunud ebapraktiliseks, kuna väga suur hulk inimesi elab koos ühes kohas ning eeldab e-poodide saadetiste kiiret kohaletoimetamist. See on laotehnoloogia maailma toonud aga uue trendi – micro-fulfillment center’id (mikrojaotuskeskused), mis on kompaktsed ja varustatud automatiseeritud robotitega, et tellimusi kiiremini täita ja hoida märkimisväärselt ruumi kokku. Kuna sellised laod on palju väiksemad, saab neid paigaldada linnadesse ka väiksema kuluga ning olla nii klientidele lähemal ja täita tellimused kiiremini. Mikrojaotuskeskused hoiavad kokku ruumi, mis vähendab rendi- ja muid opereerimiskulusid. Seesugused laod on mugavalt skaleeritavad ning vajaduse korral saab laole ruumi juurde ehitada. Uued laod on ka täpsemad, kuna robotite kasutamine tagab selle, et riiulilt võetakse õige toode.

 

Maailma esimene AutoStore’i külmladu

StrongPoint on enda Norra kliendi jaoks paigaldanud maailma esimese AutoStore’i külmlao. Kuna laos hoitakse toidukaupa, on ladu jaotatud kolmeks osaks: esimeses hoitakse sügavkülmutatud tooteid, teises jahutatud tooteid ja kolmandas säilitatakse kaupa toatemperatuuril.

Kui laost on mingit toodet vaja, liigub robot vastava kasti juurde, võtab toote ja toimetab selle komplekteerimispunkti, kus inimtöötaja saab vajaliku paki erinevatest toodetest kokku seada ja selle kas kaubaautole tõsta või kohapeal olevasse pakiautomaati saata. Komplekteerimispunktis on nii nagu laoski kolm osa: sügavkülmutatud, jahutatud ja toatemperatuuril hoitavate toodete jaoks. Ikka selleks, et kaup oleks parima võimaliku kvaliteediga.

Kogu AutoStore’i lao ülesseadmisprotsess oli äärmiselt põhjalik ning see võttis aega 12 nädalat. Selle aja hulka kuulus ka viis nädalat erinevaid tarkvaralisi teste kindlustamaks, et kõik protsessid toimivad nii, nagu peab. Mõistagi analüüsiti paigalduse käigus lahenduse kõikvõimalikke osi: alates disainist kuni lahenduse enda simuleerimiseni, et klient lõpptulemusega rahul oleks. Sealjuures oli protsessi juures väga oluline, et üleminek eelmiselt laolahenduselt uuele oleks võimalikult sujuv, kuna ka ettevõtte jaoks oli tegemist suure muutusega, kus inimesed pidid uut laotehnoloogiat tundma õppima. „Lõpptulemusena viisime lahenduse ellu ühe öö jooksul ning kliendi vaates ei tekkinud kordagi katkestust,“ rõõmustab Martšenko.

 

Rohkem kui vaid ladu – töötajate heaolu, energiasääst ja kiirus

„Esimene asi, mida AutoStore’i lahendusele ülemineku puhul märgatakse, on töötajate rahulolu. Kuna sügavkülma- ja jahutusalale liigub robot, ei pea töötajad enam külma kannatama ja selline lahendus on neile varasemaga võrreldes palju mugavam,“ sõnab Martšenko.

StrongPointi Norra kogemus näitab, et AutoStore’i ladu muudab jaemüüja jaoks kiiremaks mitu protsessi. Näiteks kulub sellisele laole 40% vähem energiat, ladu ise võtab 60% vähem ruumi ja jaemüüja sõnul teenitakse investeering uude laotehnoloogiasse tagasi juba järgneva kolme aasta jooksul.

„Sääst energialt on igati loogiline. Kui ladu ise on väiksem, siis kulub ka jahutamisele palju vähem energiat,“ selgitab Martšenko. Sealjuures on Norra paigaldatud ladu märkimisväärselt kiirem kui ettevõtte varasem ladu. Nad on hinnanud, et tänu uuele AutoStore’i lahendusele on jahutatud toodete käitlemine kiirenenud 345% ning toatemperatuuril hoitavate toodete käitlemine 233%.

„Üldine kogemus kogu protsessist on see, et kuna inimesed liiguvad aina rohkem linnadesse, kus on ruumi vähe, ja samal ajal on e-kaubandus pidevas kasvus, siis aitab selline lahendus luua kliendile lähedalasuvaid laopunkte. Samas on kulud võimalikult väikesed, kuna tehnoloogia abiga on võimalik hoida kokku tööjõuressurssi, energiat ja ruumi,“ ütleb Martšenko.

Määratlemata

Viljar Käärt – vanakooli härrasmees innovaatilises tehnoloogiamaailmas

Eelmine uudis

järgmine uudis

BI

Andmete analüüs ja muutmine Copiloti ja Power Query abil Power BI-s

VÕTA ÜHENDUST